Тошкент шаҳри ва вилоятида жойлашган иккита омборхонада қиймати 2 миллиард сўмга яқин яроқлилик муддати ўтган ва контрафакт реагентлар аниқланди. Бу ҳақда ДХХ матбуот хизмати хабар берди.
ДХХнинг Тошкент шаҳар бўйича бошқармаси ҳамда Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда пойтахтда фаолият юритувчи, тиббий реагентлар савдоси билан шуғулланувчи МЧЖ раҳбари яроқлилик муддати ўтган, қиймати 32 миллион сўмлик лаборатория текшируви учун мўлжалланган 20 дона реагентларни 16 миллион сўмга сотган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Тошкент шаҳри ва вилоятида жойлашган унга тегишли иккита омборхона “Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлик маркази” давлат муассасаси ходимларини жалб қилган ҳолда кўздан кечирилганда, уларда умумий қиймати 2 миллиард сўмга яқин бўлган, 216 турдаги 1414 қути яроқлилик муддати ўтган ҳамда хориждан олиб келинган ва тегишли тартибда рўйхатдан ўтказилмаган 28 турдаги 322 қути (контрафакт) маҳсулотлар борлиги аниқланган.
Хабарга кўра, сифатсиз реагентларнинг ишлатилиши беморларга нотўғри ташхис қўйиш орқали муолажа қилиш билан боғлиқ салбий оқибатларни келтириб чиқаради. Ҳозирда тиббий воситалар бўйича тегишли тартибда экспертиза тайинланиб, терговга қадар текширув ишлари олиб борилмоқда.