Bojxona sohasida sun’iy intellekt texnologiyalari joriy etiladi
“Davlat bojxona xizmati organlarining faoliyatini tashkil etish va bojxona ma’muriyatchiligini yanada takomillashtirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi prezident qarori qabul qilindi.
Qarorga muvofiq, 2025-yilda bojxona sohasini rivojlantirishning asosiy maqsadlari etib quyidagilar belgilandi:
– sohaga sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish;
– bojxona organlari axborot tizimlarini takomillashtirish va samaradorligini oshirish;
– bojxona organlari tashkiliy tuzilmalarini optimallashtirish.
Bojxona qo‘mitasi tizimida Bojxona rasmiylashtiruvi markazi tashkil etiladi. Bunda hududiy boshqarmalarning masofaviy elektron deklaratsiyalash bojxona postlari bosqichma-bosqich tugatiladi.
Bojxona qo‘mitasi tarkibida bojxona sohasiga sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etishga ixtisoslashgan tuzilma tashkil etiladi. Tuzilmaning asosiy vazifalari etib quyidagilar belgilandi.
Jumladan:
– sun’iy intellekt texnologiyalari sohasida ilg‘or xorijiy davlatlar tajribalarini o‘rganish;
– bojxona nazorati va rasmiylashtiruvini qamrab olgan sun’iy intellekt texnologiyalarini tadqiq qilish, ularning samarali ishlashini ta’minlash hamda doimiy tarzda sifat jihatdan yangi bosqichga olib chiqish choralarini ko‘rish.