Miya modeli autizmning sabablarini ko‘rsatadi
Yuta sog‘liqni saqlash universiteti olimlari autizmning mumkin bo‘lgan sababini aniqlashdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, kasallik giperaktiv miya neyronlari bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin .
Tajriba doirasida olimlar laboratoriyada miyaga o‘xshash organellalarni yaratishdi. Ular autizmli bemordan olingan hujayralarga asoslangan edi.
Organellalar - bu haqiqiy organga o‘xshash sun’iy ravishda o‘stirilgan hujayralar massasi. Ular ilmiy tadqiqotlar uchun keng qo‘llaniladi.
Yuta universiteti jamoasining ta’kidlashicha, uning misoli nevrologik kasalliklarning dastlabki bosqichlarini, hatto simptomlar rivojlanishidan oldin ham o‘rganish uchun ishlatilishi mumkin.
Olimlarning qayd etishicha, tadqiqot autizm sabablarini yaxshiroq tushunishga yordam beradi. Bundan tashqari, yangi dorilarni sinab ko'rish uchun miya modellaridan foydalanish rejalashtirilgan.