Saida Mirziyoyeva: “Agar davlatni bir daraxt deb tasavvur qiladigan bo‘lsak, o‘qituvchilar uning ildizidir”
20:38 / 07.06.2024
O‘zbekiston prezidenti yordamchisi Saida Mirziyoyeva “Muvaffaqiyatli islohotlar – yuqori natijalar” xalqaro anjumanida ishtirok etdi. Unda qatnashchilar taʼlim sifati, bu sohadagi joriy tendensiyalar borasida o‘z fikr-mulohazalari bilan o‘rtoqlashdi.
“Taʼlim sifatini yaxshilash – davlatimiz siyosatining, olib borilayotgan islohotlarning eng muhim yo‘nalishlaridan biri. Pedagoglar jamiyatda eng muhim o‘rin tutgan kasb egalaridir. Insonni tarbiyalab, atrofdagilarga, madaniyatga, Vatanga munosabatimizni shakllantiradigan asosan shular. Agar davlatni bir daraxt deb tasavvur qiladigan bo‘lsak, o‘qituvchilarni uning ildiziga qiyoslash mumkin. Ishonchim komilki, daraxtning ildizi chuqur, baquvvat bo‘lmas ekan, ko‘kka bo‘y cho‘zolmaydi, gullab-yashnamaydi, meva bermaydi. Shuning uchun ham O‘zbekiston taʼlim tizimini takomillashtirishga bu qadar katta eʼtibor qaratib, pedagoglarimizni xalqaro dasturlarda ishtirok etishga, dunyoning eng ilg‘or tajribalarini qo‘llashga undamoqda”,- deb yozdi Saida Mirziyoyeva.