Xitoy Oydagi hududlarga daʼvogarlik qilishi mumkin – NASA rahbari
NASA rahbari Bill Nelson Xitoy va AQSh oʻrtasidagi kosmik poygada Xitoyning qoʻli baland keladigan boʻlsa, u Oydagi hududlarga daʼvogarlik qilishi mumkinligini aytib oʻtdi.
Nelsonning fikricha, AQSh ayni vaqtda Xitoy bilan yangi kosmik poygada bellashmoqda. Poygada gʻolib boʻlish Xitoyga Oy yuzasidagi resurslarga boy hududlarni egallab olishga imkon beradi.
“Biz kosmik poygada ishtirok etayotganimiz haqiqat. Ularning ilmiy izlanishlar niqobi ostida Oyga yetib bormasliklari haqida qaygʻurganimiz maʼqul. Ular Oyga yetib olgach, “Bu yerga yaqinlashmang, biz bu yerga kelib boʻlganmiz, bu yerlar bizniki” deb aytishlari ehtimoldan holi emas”, – dedi Nelson.
NASA rahbarining taʼkidlashicha, AQSh oʻz astronavtlarini 2025-yilda Oyga yuboradi. U Xitoyning Oyni zabt etishga yoʻnaltirilgan harakatlari jadallashib qolganidan xavotirda ekanligini ham qoʻshimcha qilgan.