65 нафар санъаткорга чора кўрилди
2024 йилнинг биринчи ярмида лицензиясиз фаолият юритган 65 нафар санъаткорларга чора кўрилди. Бу ҳақда “Ўзбекконсерт” давлат муассасаси матбуот хизмати маълум қилди.
“Бугун ижтимоий тармоқлар орқали маълум бир аудиториягина танийдиган ёки бўлмаса “лицензия”га эга бўлмаган ижодкорлар ҳам телекўрсатув ва радиоэшиттиришларда меҳмон сифатида иштирок этмоқда.
Ваҳоланки, ҳар қандай санъаткор ўз ижодини тақдим қилишда, оммавий ахборот воситаларида қўшиқлар ва видеоклипларни аҳолига етказиш учун лицензия талаб этилади. Тўй маросимлари, оилавий базмлар, барлар ва ресторанлардаги йиғинларда ҳам “лицензия”сиз фаолият кўрсатиш ҳолатлари кўпаймоқда”, – дейилади хабарда.
“Ўзбекконсерт” давлат муассасаси бундай фаолият ноқонуний эканлигини таъкидлаб, оммавий ахборот воситалари ходимлари ҳамда аҳолидан хизматга таклиф этилаётган бошловчилар, санъаткорларнинг “лицензия”си бор ёки йўқлигини аниқлаштиришга, “лицензиясиз” ижодкорларнинг хизматидан фойдаланмасликка чақирган.
Маълумот учун, лицензия жисмоний ёки юридик шахсга бериладиган, лицензия талаблари ва шартларига мажбурий равишда риоя этилган тақдирда фаолиятнинг лицензияланадиган турини ёки унинг кичик турини амалга ошириш ҳуқуқини берувчи ҳужжатдир.
Санъат
Бу ҳақда “Ўзбекконсерт” давлат муассасаси матбуот хизмати маълум қилди.
Қозоғистонлик қўшиқчи Қайрат Нуртас самолётдаги безорилик учун 15 суткага қамалди
Иш материалларида айтилишича, хонанда Олмаотадан Остонага учаётган самолётда жанжал қилган.