АҚШ нимадан қўрқяпти?
09:30 / 03.11.2023
АҚШ разведкаси "Вагнер" "Ҳизбуллоҳ"ни Россия ҳаво мудофаа тизими билан таъминлаши мумкинлигидан ҳавотирда.
"Wall Street Journal" газетасининг америкалик расмийларга таяниб ёзишича, АҚШ разведкаси Россиянинг "Вагнер" ва Ливаннинг "Ҳизбуллоҳ" гуруҳларининг Исроилга қарши ҳамкорлигидан хавотирда.
Нашрнинг ёзишича, АҚШ разведка хизматлари "Вагнер" "Ҳизбуллоҳ"га Ғарбда SА-22 номи билан машҳур бўлган Россия ҳаво мудофаа тизимини юбориши мумкинлиги ҳақида маълумот олган. Россияда у "Pansir-S1" деб аталади — бу ҳаво мудофааси ракета ва қурол тизимидир.
“Америка расмийларидан бири Вашингтон ушбу тизимни юбориш маълумоти тасдиқланмаганини айтди. Аммо у "Вагнер" ва "Ҳизбуллоҳ" ўртасидаги музокараларни кузатиб боради ва бундай таъминот эҳтимоли катта хавотир уйғотади”, — дейилади нашрда.
Газетанинг эслатишича, Қўшма Штатлар ўзининг самолёт ташувчи кемасини Шарқий Ўрта ер денгизига жўнатган ва шу тариқа "Ҳизбуллоҳ" XАМАСнинг Исроилга қарши урушида фаол иштирок этишига йўл қўймасликка ҳаракат қилган.
VSJ'нинг қўшимча қилишича, "Вагнер" ёлланма аскарлари Сурияда ҳаракат қилишда давом этмоқда, у ерда Эрон томонидан қўллаб-қувватланадиган ҳарбийлаштирилган "Ҳизбуллоҳ" гуруҳи аъзолари ҳам мавжуд.