Тирноқни тишлайвериш руҳиятдаги қандай ўзгаришлардан дарак бериши мумкин?
15:54 / 30.06.2024
Тирноқ тишлаш одати болаликдан бошланади. Болалигида бундай одатга эга бўлган кўп одамлар учун бу умрбод одат бўлиб қолиши мумкин. Кўпчилигимиз тирноғимизни тишлаш ёмон одат, уни тўхтатиш керак деган фикрда ўсганмиз. Маълум бўлишича, бу одат сиз ҳақингизда баъзи ички ҳолатлардан дарак бериши мумкин.
1. Сиз перфектсионист бўлишингиз мумкин.
Тадқиқотга кўра, кўпчилик тирноқ тишлайдиганлар икир-чикир нарсаларга ҳам эътибор бериб, асабийлашадиган инсонлардир.
2. Сиз ўйлаганингиздан ҳам ақллироқсиз.
Тирноқларини тишлайдиган одамлар кўпинча мақсадларга йўналтирилган одамлар бўлиб, вазифаларни оддий тезликда бажармайдилар. Кўп одамлар муаммони ҳал қилмоқчи бўлган пайт диққатни жамлаш учун тирноқларини тишлайди.
3. Сиз сабрсиз бўлишингиз мумкин.
Зерикиш ва умидсизлик тирноқларингизни тишлашнинг муҳим сабаблари бўлиши мумкин.
4. Ўзингиздан норози бўлишингиз мумкин.
Тирноқ тишлаш - бу асабий одат. Тирноқ тишлайдиганлар кўпинча ўзларига катта мақсадлар қўйиш орқали ривожланадилар. Агар улар ўз мақсадларига эриша олмасалар, кўпинча умидсизлик ва ўзларидан уялиш ҳиссидан кўп тирноқларини тишлашади.
5. Психологик муаммо туфайли бўлиши мумкин.
Айтсам ҳайрон қоласиз! Дунёда тирноғини қайта-қайта олиш истаги пайдо бўлаверадиган руҳий касаллик бор. Яъни бу обсесиф-компулсив бузуқлик билан ўзаро боғлиқ ҳолат.