AQSh Isroil va Ukrainani yana moliyalashtirmoqchi
AQShda demokratlar partiyasi Senatga taxminan 111 milliard dollarlik milliy xavfsizlik paketini kiritishni ilgari surdi.
The Hill gazetasining yozishicha, AQSh taxminan 111 milliard AQSh dollarlik paket doirasida Rossiya bilan davom etayotgan urush tufayli tanqislikka duch kelayotgan Ukrainaga harbiy tayyorgarlik va razvedka yordami uchun 15 milliard dollardan ko‘proq mablag‘ ajratishni rejalashtirmoqda.
Xavfsizlik paketi Isroilga 10,6 milliard AQSh dollarlik yordam berishni rejalashtirmoqda. 4 milliard AQSh dollari raketaga qarshi mudofaa qobiliyatini yaxshilashga va 1,2 milliard AQSh dollari Iron Beam havo mudofaa tizimini rivojlantirishga yo‘naltiriladi.
AQShning qurol-yarog‘ va o‘q-dorilar ishlab chiqarish salohiyatini kengaytirish hamda suv osti sanoatiga sarmoya kiritish uchun 43,6 milliard AQSh dollarni o‘z ichiga olgan paket AQSh-Meksika chegarasida xavfsizlikni kuchaytirishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlarni o‘z ichiga oladi.
To‘plam kuchga kirishi uchun Senatda ma’qullanishi, so‘ngra Vakillar palatasida qabul qilinishi va AQSh prezidenti Jo Bayden tomonidan imzolanishi kerak.