Elektr energiyasidan noqonuniy foydalanish ortidan tizimga 2 mlrd 747 mln so‘mlik zarar yetkazilgan
“O‘zenergoinspeksiya” Toshkent shahar hududiy boshqarmasi, DXX, IIV va Bosh prokuratura huzuridagi Departament hamkorligida o‘tkazilgan nazorat tadbirlarida elektr energiyasidan noqonuniy foydalanish holatlari aniqlangan.
Xususan, Shayxontohur tumanida joylashgan “B.” uy-joy shirkatining jami 17 dona elektr hisoblagichlaridan 9 tasiga tashqi ta’sir ko‘rsatgan holda 726 mln so‘mlik elektr energiyasidan noqonuniy foydalanganligi aniqlangan.
Shuningdek, Olmazor tumanida joylashgan “F.T.” MChJ foydalanilgan elektr energiyasi uchun hisob-kitoblar amalga oshirilmay kelish natijasida ta’minot korxonasiga 1 mlrd 159 mln so‘m zarar yetkazilganligi ma’lum bo‘lgan.
Bu kabi holat Olmazor tumani O.Bobojonov ko‘chasi, 20-uy manzilidagi turar-joy binosining elektr hisoblagichi “HET Billing” tizimiga kiritilmasdan foydalanib kelishi natijasida ta’minot korxonasiga 862,2 mln so‘mlik zarar yetkazilganligi aniqlangan.
Elektr energiyasi, neft mahsulotlari va gazdan foydalanishni nazorat qilish inspeksiyasi axborot xizmati ma’lum qilishicha, mazkur holatlar yuzasidan tegishli hujjatlar rasmiylashtirilib, huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yuborilgan.