Koronavirusning yangi varianti butun dunyo bo'ylab tarqalishi mumkin – JSST
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) hozirda bir nechta qiziqish uyg‘otadigan COVID-19 variantlarini, jumladan, bir qancha mamlakatlarda o‘sib borayotgan EG.5'ni kuzatmoqda, dedi kecha Jenevada JSST bosh direktori Tedros Gebreyesus.
"Kasallik va o‘limning keskin o‘sishiga olib kelishi mumkin bo‘lgan xavfliroq variant xavfi saqlanib qolmoqda", – dedi u.
EG.5 dastlabki baholash natijalariga ko‘ra, 51 ta davlatda, jumladan, AQSh, Xitoy, Janubiy Koreya va Yaponiyada topilgan omikronning subvariantidir.
Umumiy xavfning pastligiga qaramay, genetika va taxminiy o‘sish sur’atlariga asoslangan doktor Tedrosning fikriga ko‘ra, EG.5 butun dunyo bo‘ylab tarqalishi va kasallanishning keskin o‘sishiga hissa qo‘shishi mumkin.
Tedros, u COVID-19 endi xalqaro sog‘liqni saqlash favqulodda vaziyati emasligini e’lon qilganidan beri uch oy o‘tganini esladi, ammo ayni paytda u kasallik hali ham xavf tug‘dirishi haqida ogohlantirdi.
JSST Bosh direktorining ta’kidlashicha, og‘ir kasallik va o‘lim xavfi bir yil oldingiga qaraganda ancha past bo‘lib, bu emlash, infeksiya yoki har ikkalasi orqali - aholining immuniteti oshishi va klinik yordamni yaxshilash bilan erta tashxis qo‘yish tufayli.
“Ushbu yaxshilanishlarga qaramay, JSST COVID-19'ning global aholi salomatligi xavfini yuqori darajada baholashda davom etmoqda. Virus barcha mamlakatlarda tarqalishda davom etmoqda, u o‘ldirishda va o‘zgarishda davom etmoqda”, – dedi Tedros.
JSST mamlakatlarni virusdagi sezilarli o‘zgarishlarni, shuningdek, kasallikning og‘irligi va aholi immuniteti tendensiyalarini aniqlash uchun monitoring bo‘yicha hamkorlikni davom ettirishga undaydi.
Tedros barcha mamlakatlarni COVID-19, ayniqsa o‘lim va og‘ir holatlar, genetik xususiyatlar va vaksina samaradorligi to‘g‘risida ma’lumot berishga chaqirdi.
Hukumatlar ushbu kasallikka qarshi emlashni davom ettirishi, ayniqsa xavfli guruhlar uchun vaksinalar, testlar va davolanishdan teng foydalanishni ta’minlashi kerak.
Bugungi kunga kelib, deyarli yetti million kishi COVID-19'dan vafot etdi va butun dunyo bo‘ylab tasdiqlangan holatlar soni 769 milliondan oshdi.
Rossiyalik mutaxassislar joriy yilning aprel oyidan avgustigacha EG.5 yoki “Eris” koronavirusining yangi varianti bilan kasallangan 17 ta holatni aniqladilar. Bu haqda kecha Rospotrebnadzor matbuot xizmati xabar berdi.