Namangan shahrida O‘zbekiston – Qatar kasbiy mahorat markazi tashkil etiladi. Markaz progressiv islohotlar markazi va Doha fan va texnologiya universiteti tomonidan ochiladi. Bu haqda Dohada O‘zbekistonning Qatardagi elchixonasi ko‘magida bitim imzolandi.
Markaz muhandislik, payvandlash, sog‘liqni saqlash va boshqa sohalarda mutaxassislarni tayyorlash bilan shug‘ullanadi. Trening ingliz tilida zamonaviy dasturlar orqali amalga oshiriladi. Bitiruvchilar yaqin Sharq, Yevropa va Amerika mamlakatlarida ishlashga imkon beradigan xalqaro miqyosda tan olingan sertifikatga ega bo‘ladilar.
Progressiv islohotlar markazi direktori Mirshohid Aslanovning so‘zlariga ko‘ra, ushbu loyiha Farg‘ona vodiysi aholisiga talab yuqori bo‘lgan texnik ko‘nikmalarni o‘rganishga va ishsizlik darajasini pasaytirishga yordam beradi.