Арзон, аммо самарали маҳсулотлар
Менвазин дорихоналардаги энг арзон даволовчи воситалардан биридир. Унинг шифолик хусусиятлари ноҳоятда кўп. Меновазин - комбинацияланган локал анестезик препарат ҳисобланади.
Невралгия, миялжи, артральгия ва қичишиш билан кечадиган дерматозлар учун буюрилади. Препарат терига кунига 2-3 марта оғриқли жойга суртилади. Даволаш курси терапевтик таъсирга қараб давом этади, лекин 3-4 ҳафтадан ошмаслиги керак. Агар керак бўлса, курсни такрорлаш мумкин.
Ангина. Агар томоқ оғриғи бўлса, сизга томоқ оғриғини меновасин билан суртишингиз ва ўзингизни ўрашингиз тавсия этилади. Совуқдан меновазинни ҳидлаш, бурунларини навбат билан ёпиш ҳам фойдалидир.
Уйқусизлик. Пахта тампонига меновазинни суртинг ва бўйиннинг орқа қисмини қулоқдан қулоққа силанг.
Сут безларида оғриқ. Кўкрак қафасида оғриқ сезаётган бўлсангиз оғриқли жойни меновазин билан суртиш тавсия этилади. Бу яллиғланишни тезда енгиллаштиради, бу эса ёқимсиз ҳиссиётларнинг сабаби ҳисобланади.
Варикоз. Томирларнинг томирлари кенгайган тақдирда меновазин оғриқни, оғирлик ҳисси ва оёқларнинг шишишини енгиллаштиради.
Яллиғланиш. Агар қулоқлар яллиғланган бўлса, сиз туровни меновазин билан суртинг.Меновазин яраларни дезинфексия қилиш учун ҳам ёрдам беради.
Қўллаш мумкин бўлмаган ҳолатлар: препаратнинг таркибий қисмларига юқори сезувчанлик (одатда новокаин).
Ён таъсири: меновазинни узоқ муддат қўллаш билан бош айланиши, паст қон босими пайдо бўлиши мумкин.