Ўзбекистон Делегацияси Олимпиадада 75 та лицензияга эга чиққан. 19 та йўналишда 90 нафар спортчи (86 нафар спортчи ва футболдаги 4 нафар захира футболчиси) мамлакат шарафини ҳимоя қилади.
Қуйида спортчиларнинг рўйхати билан танишинг:
Бокс:
Ҳасанбой Дўсматов (-51 кг)
Абдумалик Халоков (-57 кг)
Руслан Абдуллаев (-63,5 кг)
Асадхўжа Мўйдинхўжаев (-71 кг)
Тўрабек Хабибуллаев (-80 кг)
Лазизбек Мулложонов (-92 кг)
Баҳодир Жалолов (+92 кг)
Сабина Бобоқулова (-50 кг)
Нигина Ўктамова (-54 кг)
Ситора Турдибекова (-57 кг)
Навбаҳор Ҳамидова (-66 кг)
Велоспорт:
Олга Забелинская (вақт, гуруҳ)
Янина Кускова (гуруҳ)
Дмитрий Бочаров (гуруҳ)
Бадиий гимнастика:
Тахмина Икромова (яккалик йўналишда)
Замонавий бешкураш:
Алисе Фаҳрутдинова
Эркин кураш:
Жавраил Шапиев (-86 кг)
Ғуломжон Абдуллаев (-57 кг)
Разамбек Жамалов (-74 кг)
Аёллар кураши:
Актенге Кеунимжаева (-50 кг)
Юнон-рум кураши:
Исломжон Баҳромов (-60 кг)
Арам Варданян (-77 кг)
Рустам Ассакалов (-97 кг)
Камондан отиш:
Зиёдахон Абдусатторова
Амирхон Содиқов
Енгил атлетика:
Шоҳруҳ Давлатов (марафон)
Анвар Анваров (узунликка сакраш)
Екатерина Воронина (кўпкураш)
Сафина Садуллаева (баландликка сакраш)
Шарифа Давронова (учхатлаб сакраш)
Таэквондо:
Улуғбек Рашитов (-68 кг)
Светлана Осипова (+67 кг)
Жасурбек Жайсунов (-80 кг)
Озода Собиржонова (-67 кг)
Никита Рафалович (+80 кг)
Сувга сакраш:
Игор Мялин (10 метр)
Қиличбозлик:
Зайнаб Дайибекова
Эшкак эшиш:
Екатерина Шубина (байдаркада эшкак эшиш, 500 метр)
Нилуфар Зокирова (каноэда эшкак эшиш, 200 метр)
Шаҳриёр Маҳкамов (байдаркада эшкак эшиш, 1000 метр)
Қўшимча квоталар:
K1 500 метр: Нилуфар Зокирова
С1 200 метр: Екатерина Шубина
С2 500 метр: Н.Зокирова / Е.Шубина
K2 500 метр: Н.Зокирова / Е.Шубина
С1 1000 метр: Шахриёр Маҳкамов
Академик эшкак эшиш:
Анна Пракатен (яккалик)
Шаҳзод Нурматов/Собир Сафаралиев (жуфтлик)
Спорт гимнастикаси:
Расулжон Абдураҳимов
Ҳабибулло Эргашев (иккита дастурда)
Абдулла Азимов (иккита дастурда)
Футбол:
Ўзбекистон эркаклар терма жамоаси
Оғир атлетика:
Акбар Жўраев (-102 кг)
Ригина Адашбоева (-81 кг)
Турсуной Жабборова (+81 кг)
Сузиш:
Иля Сибирсев (эркин сузиш, 800 метр ва яна бир қўшимча дастур)
Анастасия Зелинская (эркин сузиш, 400 метр)
Дзюдо:
Достон Рўзиев (-60 кг)
Сардор Нуриллаев (-66 кг)
Муроджон Йўлдошев (-73 кг)
Шарофиддин Болтабоев (-81 кг)
Давлат Бобонов (-90 кг)
Музаффарбек Тўрабоев (-100 кг)
Алишер Юсупов (+100 кг)
Ҳалимажон Қурбонова (-48 кг)
Диёра Келдиёрова (-52 кг)
Шукуржон Аминова (-57 кг)
Гулноза Матниязова (-70 кг)
Ирисхон Қурбонбоева (-78 кг)
Мазкур рўйхатдаги баъзи спортчилар иккита йўналишда иштирок этишади.
Ўзбекистон ва жаҳонда рўй бераётган энг сўнгги воқеа-ҳодисалар, спорт, шоу-бизнес, маданият, информацион технологиялар ва илм-фан янгиликларидан доимо хабардор бўлинг!
Ўзбекистон ва жаҳонда рўй бераётган энг сўнгги воқеа-ҳодисалар, спорт, шоу-бизнес, маданият, информацион технологиялар ва илм-фан янгиликларидан доимо хабардор бўлинг!