Марадонанинг шифокорлари 25 йилга қамалиши мумкин
Аргентина прокуратураси жаҳон чемпиони Диего Марадонанинг ўлимига алоқадор деб ҳисоблаган саккиз нафар шифокорни суд қилади. Суд жараёни октябр ойида бўлиб ўтади.
Аввалроқ, Аргентина прокуратураси Марадонанинг соғлиғи учун масъул бўлган саккизта тиббиёт ходими бепарво бўлиб, ўз ҳолига ташлаб кетишганини айтган эди. Айбланувчилар, шу жумладан бешта шифокор ва учта ҳамшира, 8 йилдан 25 йилгача қамоқ жазосига ҳукм қилиниши мумкин.
4 майда бошланиши керак бўлган суд жараёни тингловлар бошланишидан олдин ҳал қилиниши керак бўлган бир қатор масалалар туфайли 1 октябрга қолдирилган. Худди шу қарорда суд Марадонанинг меросхўрларига унинг жасадини хусусий қабристондан Буенос-Айрес марказида жойлашган футболчи шарафига махсус қурилган ёдгорликка кўчириш илтимосини рад этган.
2021 йил апрель ойида Марадонанинг ўлимини текшириш учун ташкил этилган тиббий экспертлар комиссияси суд органларига юбориш учун ҳисобот тайёрлади. Ҳисоботда спортчи учун масъул бўлган тиббий гуруҳнинг ҳаракатлари етарли эмас ва бепарво деб топилган. Комиссия маълумотларига кўра, Марадонага ўлимга олиб келиши мумкин бўлган тўғри парвариш ва даволаниш таъминланмаган.
Марадона 2020 йил 25 ноябрда 60 ёшида вафот этган эди.