Ортиқча овқатланиш сабаблари
Ортиқча овқатланиш - бу ортиқча вазн ва ошқозонда оғирлик ҳис қилишдан ташқари, бошқа турли касалликларга ҳам олиб келиши мумкин бўлган овқатланиш бузилиши. Унинг 3 та асосий сабаби бор:
Психологик муаммолар. Стрессли одам тўпланган кучланишни истеъмол орқали сарфлайди ва кўп миқдорда овқатланиш орқали дам олишга ҳаракат қилади. Агар сиз стрессли давр бошланаётганини билсангиз, очликдан эмас, шунчаки ҳаяжондан овқатланаётганингизни билиб, камроқ овқатланишга ҳаракат қилинг.
Заифлашган организм. Агар озиқ-овқатнинг нормал сингиши учун зарур бўлган витаминлар, минераллар ва микроелементлар етарли бўлмаса, озиқ-овқатга бўлган эҳтиёж ортади ва биз ортиқча овқатлана бошлаймиз.
Носоғлом озиқ-овқат. Қовурилган ва ёғли овқатлар овқат ҳазм қилиш жараёнини секинлаштиради, шунинг учун биз керак бўлгандан кўпроқ овқатланамиз ва тўйинганлик туйғусини йўқотамиз.