Bayden Si Szinpindan Ukrainadagi vaziyat yuzasidan KXDRga ta’sir o‘tkazishni so‘radi
Jo Bayden Si Szinpin bilan muzokaralar chog‘ida undan KXDRning Shimoliy harbiy okrugda ishtirok etish uchun Rossiyaga qo‘shinlarini yuborishi munosabati bilan Pekinning Pxenyanga ta’sir o‘tkazish imkoniyatidan foydalanishni so‘ragan. Bu haqda AQSh prezidentining milliy xavfsizlik bo‘yicha yordamchisi Jeyk Sallivan ma’lum qildi.
“Prezident Bayden XXRning Ukrainadagi urush borasidagi ochiq pozitsiyasi mojaroning keskinlashuvi yoki kengayishiga yo‘l qo‘ymaslik kerakligini, biroq KXDR qo‘shinlarining kiritilishi bunga zidligini ta’kiladi”, – deydi u.
Sallivanning aytishicha: “Bayden shuningdek, XXR (KXDR ustidan) ta’sir ko‘rsatish imkoniyati mavjudligini va bundan KXDR qo‘shinlarini yanada ko‘proq kiritish orqali mojaroning yanada kengayishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun foydalanishi kerakligini aytib o‘tgan”.
Ushbu bayonotlar Peru poytaxti Limada APEC sammiti doirasida bo‘lib o‘tgan Amerika va Xitoy rahbarlarining uchrashuviga bag‘ishlangan brifingida berilgan.