O‘zbekiston va Qirg‘iziston bosh vazirlarining muzokaralari yakunlandi
O‘zbekiston Bosh vaziri Abdulla Aripov va Qirg‘iziston Vazirlar Mahkamasi rahbari Oqilbek Japarovning muzokaralari yakunlari bo‘yicha hamkorlikka oid 15 dan ortiq hujjat imzolangan.
Quyida ushbu hujjatlar keltirilgan:
– O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qirg‘iziston Respublikasiga davlat tashrifi (2023-yil 26-27-yanvar, Bishkek) davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma amaliy harakatlar rejasi (“Yo‘l xaritasi”);
– Ulgurji va chakana savdo uchun Toshkent shahrida “Made in Kyrgyzstan” va Bishkek shahrida “Made in Uzbekistan” savdo markazlarini (savdo uylarini) tashkil etish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”;
– O‘zbekiston Respublikasi va Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasida ustuvor loyihalarni ilgari surish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”;
– “DT Technik” mas’uliyati cheklangan jamiyati (Qirg‘iziston Respublikasi), “NUR” ochiq aksiyadorlik jamiyati (Qirg‘iziston Respublikasi) va “O‘zavtosanoat” aksiyadorlik jamiyati (O‘zbekiston Respublikasi) o‘rtasida Qirg‘iziston Respublikasida avtomobil va tijorat avtomobillarini ishlab chiqarishni (SKD) tashkil etish bo‘yicha hamkorlik shartnomasi;
– “Dastan” transmilliy korporatsiyasi (Qirg‘iziston Respublikasi) va “Toshelektroapparat” ochiq aksiyadorlik jamiyati o‘rtasida aqlli hisoblagichlarni ishlab chiqarish, yig‘ish va ishlab chiqarish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risidagi bitim;
– Qirg‘iziston Respublikasi Energetika vazirligi huzuridagi “Qirg‘iz ko‘mur” davlat korxonasi va “O‘zkimyoimpeks” mas’uliyati cheklangan jamiyati o‘rtasida ko‘mir yetkazib berish (eksport) bo‘yicha 10 million AQSh dollari miqdoridagi shartnoma;
– “Bishkek mashinasozlik zavodi” ochiq aksiyadorlik jamiyati va “ChirchiqMashAgro” mas’uliyati cheklangan jamiyati o‘rtasida strategik sheriklik to‘g‘risidagi shartnoma;
– Qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston – Qirg‘iziston Ishchi guruhining birinchi yig‘ilishi bayoni;
– Qirg‘iziston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligi ekinlari ekspertizasi departamenti va O‘zbekiston Respublikasi “Agroservis operatori” davlat unitar korxonasi o‘rtasida bog‘dorchilik va meva yetishtirish sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi;
– Qirg‘iziston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligining Baliqchilik boshqarmasi va O‘zbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi huzuridagi Baliqchilik ilmiy-tadqiqot instituti o‘rtasida hamkorlik memorandumi;
– Qirg‘iziston Respublikasi Norin viloyati At-Boshi tumani hokimligi va “Baxodir Log‘on Tekstil” mas’uliyati cheklangan jamiyati (O‘zbekiston Respublikasi) o‘rtasida qo‘shma yasoqchilik bo‘yicha memorandum;
– “Vision Group” mas’uliyati cheklangan jamiyati (Qirg‘iziston Respublikasi) va “Mega Farm servis” mas’uliyati cheklangan jamiyati (Toshkent, O‘zbekiston Respublikasi) o‘rtasida Qirg‘iziston Respublikasida qo‘shma farmasevtika ishlab chiqarishini tashkil etish loyihasini amalga oshirish bo‘yicha o‘zaro anglashuv va hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum (10-sonli shartnoma). million AQSH dollari);
– “Halmion prom” mas’uliyati cheklangan jamiyati (Qirg‘iziston Respublikasi) va “Child Toys Corporation” mas’uliyati cheklangan jamiyati (Toshkent, O‘zbekiston Respublikasi) o‘rtasida plastmassa quvurlar, plastmassa buyumlar ishlab chiqaruvchi qo‘shma korxona yaratish loyihasini amalga oshirish bo‘yicha o‘zaro anglashuv va hamkorlik memorandumi. va Qirg‘iziston Respublikasida mebel (3 mln. AQSH dollariga shartnoma);
– “Tooke ZhT” mas’uliyati cheklangan jamiyati (Qirg‘iziston Respublikasining Botken viloyati) va “Sayqal” savdo-ishlab chiqarish korxonasi (O‘zbekiston Respublikasi Farg‘ona viloyati) o‘rtasida o‘zaro anglashuv va hamkorlik memorandumi (500 ming AQSH dollari miqdoridagi shartnoma).