Smartfon quvvatini tejashga yordam beruvchi usullar sanab oʻtildi
Zamonaviy smartfonlardagi bir qator funksiyalar qurilmaning quvvatini tejashga yordam berishi mumkin. Mutaxassislar ushbu usullarni birin-ketin sanab oʻtdilar.
Buning uchun eng avvalo “WakeLocks” rejimini yoqib qoʻyish lozim. Mazkur funksiya quvvat sarfini sezilarli darajada kamaytirishga yordam beradi. Zamonaviy smartfonlarning deyarli hammasida mavjud boʻlgan “Aqlli rejim”dan ham aynan shu maqsadda foydalanish mumkin. U faollashtirilgan vaqtda qurilmadagi adaptik format yoqiladi. “Apple” kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan mahsulotlarda esa quvvat sarfini kamaytiruvchi rejim yoqib qoʻyilsa yetarli boʻladi. Bu qurilmaning yana bir necha soatga koʻproq ishlashini taʼminlab beradi.
Gadjet uchun toʻq rangli fon tanlash ham uning ishlash vaqti davomiyligini 40 foizga oshirib bera oladi. Agar smartfon tizimdagi nosozlik tufayli oʻchib qolgan boʻlsa, akkumulyatorni kalibrlash kerak. Buning uchun smartfonda *#9900# kombinatsiyasi terilsa kifoya.