O‘zbekistonda 2026-yildan boshlab korxonalarga dronlardan foydalanish, ularni import qilish va ishlab chiqarishga rasman ruxsat beriladi. 2026 yilgi davlat dasturiga oid prezident farmonida shu haqida so‘z boradi. Hujjatga ko‘ra, fuqaro aviatsiyasi sohasida uchuvchisiz uchish uskunalaridan foydalanish tartibi liberallashtiriladi.
Farmonga asosan, kompaniyalarga dronlar va ularning ehtiyot qismlarini respublika hududiga olib kirish huquqi beriladi. Shuningdek, mamlakat ichida uchuvchisiz qurilmalarni ishlab chiqarish, sotish va texnik xizmat ko‘rsatish imkoniyati yaratiladi. Barcha jarayonlar litsenziya va tegishli sertifikatlar asosida amalga oshiriladi.
Xavfsizlikni ta’minlash maqsadida mamlakat havo hududi “yashil”, “sariq” va “qizil” zonalarga ajratiladi. Bu orqali dronlar parvozi aniq tartibga solinadi va ehtimoliy xavflar kamaytiriladi.
Parvozlarni monitoring qilish uchun yagona raqamli nazorat tizimi joriy etiladi. Shu bilan birga, sohada malakali mutaxassislar tayyorlash va dronlarni boshqarish bo‘yicha maxsus guvohnomalar berish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.