БМТ: Ғазодаги мактабларнинг 76 фоиздан ортиғи қайта тикланиши керак
Ғазо секторидаги мактабларнинг 76 фоиздан ортиғи реконструкция ва реабилитацияга муҳтож. Бу ҳақда Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Фаластинлик қочқинларга ёрдам кўрсатиш агентлиги (UNRWA) хабар берди, дейди “Анадулу”.
Ҳисоботга кўра, эксклавдаги аксарият таълим муассасалари вайрон қилинганига қарамай, UNRWA ходимлари фаластинлик болаларнинг таълим олишини қўллаб-қувватлашга ҳаракат қилган.
UNRWA Исроил “деярли 9 ойдан бери Ғазо секторига қарши ҳалокатли уруш олиб бораётганини” эслатди. Ташкилот зудлик билан ўт очишни тўхтатишга чақирган.
Кўчирилган фаластинликлар мактаб биноларида бошпана олаётганларида ҳам Исроил армияси томонидан ўққа тутилган. 15 июнь куни Исроил қўшинлари Ғазо жанубидаги Рафаҳ шаҳридаги УНРWА мактабига артиллериядан ҳужум уюштирган. Натижада, фаластинликлар орасида қурбонлар ва қурбонлар кўп.