Энди навбат космосга: сунъий интеллект янги экзосайёрани кашф этди
Жоржия университетининг тадқиқотчилар гуруҳи Қуёш тизимидан ташқарида жойлашган ва авваллари фанга номаълум бўлган янги экзосайёра кашф этилганини эълон қилдилар. Самовий объектнинг кашф этилишига сунъий интеллект сабабчи бўлган.
Тадқиқотларнинг кўрсатишича, сунъий интеллект янги экзосайёрани протопланетар дисклар – ёш юлдузлар атрофидаги газ булутларининг излари орқали топишга муваффақ бўлган. Бундай ёндашув авваллари анъанавий усуллар ёрдамида аниқлаш имконсиз бўлган самовий жисмларни кашф этишга сабаб бўлиши мумкин.
Тадқиқотчилар қўлга киритилган маълумотларни бир неча бор текшириб кўриб, диск атрофида ҳақиқатдан ҳам янги пайдо бўлган экзосайёрага хос белгилар бор эканлигини тасдиқлашган.
“Тадқиқотлар сунъий интеллектдан янги пайдо бўлган сайёраларни излаш учун фойдаланиш мумкин эканлигини тасдиқлади”, – дейди астрономлар.
Тадқиқот муаллифларининг айтишларича, сунъий интеллект одамлар кўздан қочириши мумкин бўлган муҳим маълумотларни аниқлай олади. Бу эса катта ҳажмдаги маълумотлар билан ишлашда қўл келади.