Энди сиз ҳам атрофни ҳайвонлар каби кўра оласиз
Жорж Мейсон университети биология кафедраси доценти Дениел Ҳанли олимларни узоқ йиллардан буён ҳайвонлар дунёни қандай кўриши ўйлантириб келганини маълум қилди.
Ҳанлининг қўшимча қилишича, ҳайвонлар кўпинча ҳаракатланувчи объектлардан фойдаланган ҳолда муҳим мақсадли қарорлар қабул қилишади.
Пчелы могут видеть крем от солнца на теле человека
Янги камера тизими уларнинг ҳаракатларини тўрт хил каналлар: кўк, яшил, қизил ва ультрабинафша рангларда ёзиб олади. Кейин мутахассислар ҳайвонларнинг кўзларидаги ёруғлик рецепторлари ўрнатилган камераларни ишлаб чиқишди. Улар кўрган нарсаларининг аниқ тасвирини яратади.
“Камера тизими ва у билан боғлиқ дастурий таъминот тўплами ҳайвонларнинг динамик хулқ-атвор дисплейларида ранглардан қандай фойдаланиши, табиий ёруғлик идрок этадиган рангларни қандай ўзгартириши ва мос воситалар йўқлиги сабабли ҳалигача ҳал этилмаган бошқа саволларни ўрганишга имкон беради”, деб ёзади тадқиқотчилар.
Технология Буюк Британиянинг Сассекс университети ва АҚШнинг Жорж Мейсон университети қошидаги Ҳанлей ранг лабораторияси тадқиқотчилари томонидан ишлаб чиқилган. У ҳар ким сотиб олиши мумкин бўлган камералар, очиқ кодли дастурий таъминот ва бутун дунё бўйлаб қизиққан одамларга ҳайвонлар кўрган нарсаларни қайта яратишга имкон бериш учун 3 D форматдан фойдаланади.