Ҳомиладорликда шакар кам ейилса, болада қандли диабетга чалиниш хавфи камаяди
Euronews нашрининг ёзишича, Канададаги Макгилл университети, АҚШдаги Беркли Калифорния университети ва Жанубий Калифорния университети тадқиқотчилари Буюк Британиянинг Биобанк маълумотларини таҳлил қилиб, Иккинчи жаҳон уруши даврида ва ундан кейин ўтказилган қанд миқдорини меъёрлаштириш амалиётлари натижаларини ўрганишган. Улар урушдан олдин ва кейин туғилган одамларнинг соғлиғи тўғрисидаги маълумотларни таққослаган.
Science журналида чоп этилган тадқиқот натижаларига кўра, ҳомиладорликдан кейинги дастлабки 1000 кун (деярли уч йил) давомида шакар ва шакарли маҳсулотларни камроқ истеъмол қилган болаларда қандли диабетнинг 2-тури ривожланиш хавфи ўртача 35 фоизга камайган. Эрта болаликда шакар истеъмолини чеклаш касаллик бошланишини тўрт йилга кечиктирган. Гипертония хавфи эса 20 фоизга камайиб, унинг бошланиши икки йилга кечиккан. Тадқиқотчиларнинг айтишича, она қорнидаёқ (ҳомиладорлик даврида) қанд миқдорининг чекланиши ҳимоя хусусиятларининг учдан бир қисмини таъминлаган.
“Эрта ёшда истеъмол қилинган шакар бу — янги тамаки, биз унга нисбатан тегишли муносабатда бўлишимиз лозим. Озиқ-овқат ишлаб чиқарувчи компаниялардан болалар овқатларининг таркибини ўзгартиришни, фойдали вариантлар киритишни, шунингдек, болаларга мўлжалланган ширин маҳсулотлар маркетингини тартибга солишни талаб қилишимиз керак”, — деди Калифорния университети иқтисодиёт профессори ва тадқиқот муаллифларидан бири Пол Гертлер.