Исроил БМТнинг Фаластин ҳуқуқлари тўғрисидаги резолюциясини рад этди
Исроил ҳукумати ўтган ҳафта БМТ Бош Ассамблеясининг фаластинликларни БМТга тўлиқ аъзо сифатида қабул қилишни тавсия қилган резолюциясини бир овоздан рад этди.
“Биз 7 октябрь кунги даҳшатли қатағонни рағбатлантирмаймиз. Биз ҳудудимиздан бизга ҳужум қилиши мумкин бўлган террористик давлатни яратишга йўл қўймаймиз. Бош Ассамблея ҳам, бошқа бирон бир ташкилот ҳам Исроилни ўзини ҳимоя қилиш ҳуқуқидан фойдаланишга тўсқинлик қилмайди”, – деди Исроил бош вазири Бенямин Нетаняху 15 май, чоршанба куни Исроил Вазирлар Маҳкамаси йиғилишидан сўнг.
10 октябрда БМТ Бош Ассамблеяси БМТда кузатувчи мамлакат мақомига эга бўлган Фаластин автономиясини Бош Ассамблея мажлисларида унга тўлиқ овоз бериш ҳуқуқини бермасдан анча кенгроқ ҳуқуқлар бериш тўғрисида резолюция қабул қилди. 193 мамлакат иштирок этган бош Ассамблея, шунингдек, БМТ хавфсизлик Кенгашини “Фаластин” га жаҳон ташкилотига тўлиқ аъзолик бериш масаласини жиддий кўриб чиқишга чақирган эди.