Исроил ва ХАМАС ўт очишни тўхтатиш бўйича келишувга эришди
“Исроил Фаластиннинг ХАМАС ҳаракати билан Ғазо секторида ўт очишни тўхтатиш ва гаровга олинганларни озод қилиш бўйича келишувни имзолайди”, – деб хабар берди Al Jazeera.
Аввалроқ, АҚШнинг сайланган президенти Доналд Трамп Ғазодаги исроиллик гаровга олинганлар тез орада озод қилинишини ва Ғазода ўт очишни тўхтатиш бўйича келишувга эришилганини маълум қилган эди.
Исроил ва ХАМАС ўт очишни тўхтатиш ва гаровга олинганларни озод қилишга келишиб олгани ҳақида бир қатор ОАВ Тел-Авивдаги манбаларга ва ташкилот расмийларига таяниб хабар бермоқда.
Келишувнинг биринчи босқичи олти ҳафта давом этади ва чекланган асирлар алмашинуви, Ғазодаги Исроил қўшинларининг қисман олиб чиқилиши ва анклавга ёрдамнинг кўпайишини ўз ичига олади.
ХАМАС 2023 йил 7 октябрда Исроил жанубига ҳужум пайтида қўлга олинган 33 нафар исроиллик асирлар, жумладан аёллар, болалар ва 50 ёшдан ошган тинч аҳоли озод қилинади. Бунинг эвазига Исроил ушбу босқичда икки минг нафарга яқин фаластинлик маҳбусларни, шу жумладан умрбод қамоқ жазосини ўтаётган 250 нафар маҳбусни озод қилади. Озод қилинган фаластинликлар орасида 7 октябрдан кейин ҳибсга олинган минг нафарга яқин киши бор.
Асирларни айирбошлаш билан бир қаторда, Исроил ўз кучларини Ғазо аҳоли марказларидан Ғазонинг Исроил билан чегарасидаги 700 метрдан кўп бўлмаган ҳудудларга олиб чиқади. Исроил тинч аҳолига анклавнинг қамал қилинган шимолидаги уйларига қайтишга рухсат беради, анклавга кунига 600 тагача юк машинасига ёрдам кўрсатишга рухсат беради.
Исроил, шунингдек, жароҳатланган фаластинликларга Ғазо секторини даволаниш учун тарк этишга рухсат беради ва биринчи босқични амалга ошириш бошланганидан етти кун ўтгач, Миср билан Рафаҳ ўтиш йўлини очади.
Исроил кучлари Миср ва Ғазо ўртасидаги чегара ҳудудида жойлашган Филаделфия йўлагида ўз иштирокини қисқартириб, кейинги босқичларда эса мамлакатдан бутунлай чиқиб кетади.