Маҳмуд Аббос Нетаняхунинг кейинг режасига норозилик билдириб, давлат раҳбарларига хат жўнатди
Фаластин Президенти Маҳмуд Аббос бир қатор давлат раҳбарлари, бош вазирлари ва ташкилот раҳбарларига бир хил хатлар юборди, унда у Исроил бош вазири Бенямин Нетаняхунинг уруш тугаганидан кейин Ғазо секторидаги бошқарув тамойилларини қоралади, деб хабар беради Фаластин ахборот агентлиги WАФА.
Аввалроқ, Франс Пресс агентлиги Исроил бош вазири ҳарбий ҳаракатлар тугаганидан кейин Ғазони бошқариш режасини тақдим этгани ҳақида хабар берган эди. Урушдан сўнг, Исроил армияси, режага мувофиқ, Ғазо ҳудудида чексиз ҳаракат эркинлигига эга бўлиши керак. Исроил чегаранинг Фаластин томонида “буфер зонаси”ни яратади, анклавни тўлиқ демилитаризация қилади ва Ғазода “дерадикализация”га ёрдам беради, дея таъкидлайди агентлик режага таяниб.
“Нетаняхунинг режаси Ғазо урушидан кейин аҳоли пунктларида минглаб янги уй - жойлар қурилиши тўғрисидаги эълон, унинг ҳукумати Фаластин халқини рад этган ва Исроилнинг ўрта ер денгизидан Иордан дарёсигача бўлган бутун ҳудуд устидан суверенитетини ўрнатишни талаб қилган сиёсатини акс эттиради” – унинг хатида.
Wафа маълумотларига кўра, Аббос Нетаняху тамойилларининг хавфли оқибатлари ҳақида огоҳлантирган, бу халқаро позициялар ва сулҳга эришиш ҳамда гуманитар ёрдамни кўпайтириш ҳаракатларига “қарши”. Таъкидланишича, Аббос анклавда касалхоналар ва мактаблар очиш ҳамда Ғазода “Исроил очарчилик уруши”га қарши курашиш учун шошилинч халқаро аралашувни талаб қилган.