Нетаняху Рафаҳга қилинган ҳужумни “фожиали бахтсиз ҳодиса” деб атади
Нетаняху Рафаҳга қилинган зарбани фожиали бахтсиз ҳодиса деб атади ва ХАМАС билан урушни давом эттиришга ваъда берди.
Исроил бош вазири Бенямин Нетаняху Рафаҳдаги қочқинлар лагерига қарши халқаро ҳаво ҳужуми натижасида ўнлаб фаластинликлар ҳалок бўлганлиги сабабли ХАМАС гуруҳига қарши урушни давом эттиришга ваъда берди.
ХАМАС назорати остидаги Ғазо Соғлиқни сақлаш вазирлигининг маълумотларига кўра, мазкур ҳужум натижасида камида 45 киши ҳалок бўлган, яна юзлаб одамлар жароҳат олган.
Исроил парламентида сўзга чиққан Нетаняху бу зарба “фожиали бахтсиз ҳодиса” эканлигини айтган, аммо унинг қўшимча қилишича, Исроил барча мақсадларга эришилгунга қадар урушни тугатмайди.
Унинг сўзларига кўра, Исроил тинч аҳолини ҳимоя қилиш учун барча чораларни кўрмоқда ва Исроил Мудофаа кучлари можарога аралашмаганларга зарар етказмаслик учун ҳаракат қилмоқда.
“Рафаҳда биз алоқадор бўлмаган миллионлаб аҳолини эвакуация қилдик, аммо бизнинг саъй-ҳаракатларимизга қарамай, кеча фожиали воқеа юз берди”, – деган Нетаняху парламентда.