Олимлар баъзи инсонлар нега COVID-19’дан касалланмаганини аниқлашди
Уч йилдан ортиқ давом этган COVID-19 пандемияси даврида баъзи одамлар ҳеч қачон инфекцияни юқтиргани йўқ. Олимлар буни бурундаги иммунитет ҳужайраларининг реакцияси ва эрта огоҳлантирувчи геннинг фаоллиги билан боғлиқлигини аниқладилар.
Бу ҳақда Nature илмий журналида чоп этилган тадқиқотда айтилади, деб ёзади The Guardian.
Британиялик олимлар гуруҳи 2021 йилда - пандемия авжида бўлган даврда тажриба ўтказган. COVID бўлмаган ва эмланмаган 36 соғлом катта ёшли кўнгиллиларга бурун орқали вируснинг паст дозаси берилди.
16 иштирокчида тадқиқотчилар қон ва бурун шиллиқ қаватидаги иммун ҳужайралари фаоллигини кузатдилар. Маълум бўлишича, кўнгиллилар уч гуруҳга бўлинган:
- oлтита доимий инфекцияни ривожлантирди ва касал бўлиб қолди;
- учтаси COVID-19 учун вақтинчалик ижобий тестларни олди;
- еттита тестда улар ҳар доим салбий эди, лекин улар ривожланган иммунитетга эга эди.
Иккинчи ва учинчи гуруҳдаги одамларда, ҳатто COVID таъсиридан олдин ҳам, HLA-DQA2 деб аталадиган геннинг юқори фаоллиги бор эди. Бу иммунитет тизимига хавф туғдирадиган ҳужайраларда кузатилган.
Олимлар HLA-DQА2 фаоллиги юқори бўлган одамларда COVID-19’га нисбатан самаралироқ иммунитетга эга бўлиши мумкин деган хулосага келишди. Бироқ улар ҳали ҳам мутлақ иммунитетга эга эмаслар - баъзи кўнгиллилар тадқиқотдан кейин вирусни юқтирган.
Қисқа муддатли ижобий тест натижасини олган одамларда олимлар бурун ҳужайраларида тез иммунитет реакциясини (инфекциядан кейин 24 соат ичида) ва қон ҳужайраларида секинроқ иммунитетни қайд этдилар. Шу билан бирга, дарҳол касал бўлиб қолганларнинг бурнида секинроқ реакция мавжуд. Уларда вирус юққанидан беш кун ўтиб реакциялар бошланган.
Тадқиқотчилар, топилмалар оптимал ҳимоя реакцияларини тақлид қилувчи янада самарали даволаш усуллари ва вакциналарни ишлаб чиқишга олиб келиши мумкинлигига умид қилмоқда.