Қайси тарихий шахсларнинг қабрлари ҳалигача топилмаган?
Тарихдаги айрим буюк шахсларнинг қабрлари қаерда эканлиги ҳалигача аниқланмаган. Балки подшоларнинг душманлари кўп бўлган ва жасадлари ҳимояланган ҳолда сақланишини истаган бўлишлари мумкин. Қабри аниқланмаган тарихий шахслар орасида буюк саркарда ва ҳукмдор Искандар Зулқарнайн ҳам бор.
Тарихдан биламизки, Искандар Зулқарнайн кўп босқинчилик юришларидан кейин Бобилда милоддан аввалги 323 йилда вафот этган. Ўлим сабаби безгак ёки шаробдан заҳарланиш деб тахмин қилинади. Унинг жасади мумиёланган ва аввал Мемфисга, кейин Искандариядаги қабрга дафн этилган. Бироқ милодий IV-V асрларда шаҳарнинг вайрон бўлиши оқибатида қабр изсиз йўқолган ва ҳалигача аниқланмаган.
Мўғуллар ҳукмдори Чингизхон ҳозирги Украинадан то Хитойгача бўлган қудратли империяни қурган. 1227 йилда вафот этган. Унинг ўлими сабаби ҳали ҳам сир бўлиб қолмоқда. Тахминларга кўра, Чингизхон ҳарбий юриш пайтида олинган юқумли жароҳатдан вафот этган. Марко Полонинг ёзишича, Унинг қабрининг қаерда жойлашгани ҳозирча номаълум. Шунингдек, қабрининг устига дарё ўзани буриб юборилиб, сув остида қолгани тахмин қилинади.
Тутмоз II
Фиръавн Тутмос II миллоддан аввалги 1492-1479 йилларда ҳукмронлик қилган. Айнан шу ҳукмдор муқаддас китобларда Мусо аллайҳисалом ва унинг қавмини қувғин қилган фиравн деб тахмин қилинади.
Унинг ҳайкали топилган, аммо қабри ҳалигача аниқланмаган.