Бу ҳақда Бош прокуратура матбуот котиби Ҳаёт Шамсутдинов Xabardor.uz'га маълум қилди.
Жорий йилнинг 18 февраль куни соат 11:50 ларда Қўқон шаҳар прокуратурасига шаҳар ИИБ Навбатчилик қисмидан берилган хабарга кўра, Қўқон шаҳар ИИБ 1-сон ХПБ профилактика инспектори Ж.Махмудовга вояга етмаган Ў.Ўткиров томонидан тан жароҳати етказилганлиги ҳақида хабар келиб тушган.
Аниқланишича, Қўқон шаҳар, “Садоқат” МФЙ, Бирлик кўчаси, 57-уйда яшовчи, 10.01.2010 йилда туғилган вояга етмаган Ў.Ўткиров ўзининг яшаш хонадонига фуқаро М.Расулованинг (гумондорнинг бувиси) чақируви асосида борган Қўқон шаҳар 1-сон ИИБ “Садоқат” МФЙ профилактика инспектори Ж.Махмудов билан яшаш хонадонининг ошхонасида ўзаро жанжаллашиб, жанжал давомида вояга етмаган Ў.Ўткиров профилактика инспектори Ж.Махмудовнинг ортига қараб турганлигидан фойдаланиб, унга тан жароҳати етказиш мақсадида столда бўлган ошхона пичоғи билан профилактика инспектори Ж.Махмудовнинг кўкрак қафаси орқа чап томонига бир маротаба уриб, тан жароҳати етказган.
RSTEIAMFF Қўқон туманлараро бўлинмаси томонидан берилган дастлабки маълумотномасида Ж.Махмудовга дастлабки “кўкрак қафаси чап ярми орқа соҳаси санчилган-кесилган, плевра бўшлиғига тешиб ўтган жароҳати, чап томонлама гемопневматоркс, ташқи ва ички қон кетиш” ташхиси қўйилган.
Мазкур ҳолат юзасидан 18.02.2026 йилда вояга етмаган Ж.Махмудовга нисбатан Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 104-моддаси 2-қисми “б” банди билан билан жиноят иши қўзғатилиб, ЖПКнинг 221-моддаси тартибида ушланди.
Ҳозирда жиноят иши юзасидан Қўқон шаҳар прокуратураси томонидан дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.