ХАМАС Исроил билан 50 кунлик сулҳга рози бўлди
ХАМАС гуруҳи Миср ва Қатар таклиф қилган Исроил билан 50 кунлик сулҳ таклифига рози бўлди. Бу ҳақда Фаластин ҳаракати вакили Халил ал-Ҳайя хабар берди.
Мазкур келишув ХАМАС томонидан ушлаб турилган 5 нафар гаровдагиларни 50 нафар фаластинлик маҳбусга алмашишни ўз ичига олади.
Икки кун олдин биз Миср ва Қатардаги воситачилардан таклиф олдик. Биз унга ижобий ёндашиб, розилик билдирдик, деди Халил ал-Ҳайя.
У Исроил томони мазкур келишувни бузмаслигига умид билдирмоқда. Яҳудий хавфсизлик хизматидаги манбаларга кўра, Миср Исроилдан янги ўт очишни тўхтатиш таклифи бўйича ижобий кўрсатмалар олган.
Маълумот учун, 19 январь куни Исроил ва ХАМАС Ғазо секторида тинчлик ўрнатиш бўйича келишувга эришган эди. Унга асосан 33 нафар исроиллик гаровга олинганлар 1900 га яқин фаластинлик маҳбус эвазига озод қилиниши керак бўлган. Маҳбусларнинг аксарияти Исроил қамоқхоналарида сақланаётган фаластинликлар эди.
Умумий ҳисобда ХАМАС 16 нафар исроилликни озод қилди, 17 нафари ҳамон гуруҳ назоратида қолмоқда. Исроил томони улардан саккиз нафари аллақачон ҳалок бўлгани, 9 кишининг озод этилишига умид қилаётганини билдирди.