Яқинлашаётган 5 та потенциал хавфли астероидлар аниқланди
Астрономлар самовий жисмлар ва космик ҳодисаларни, айниқса сайёрамизга таъсир қилиши мумкин бўлган ҳодисаларни батафсил ўрганадилар. Бу жараёнда олимлар янги объектларни топадилар ва улар кўпинча Ерга таҳдид солиши мумкин.
Шундай қилиб, янги космик тадқиқотда сайёрамиз томон кетаётган бешта потенциал хавфли астероид ва комета топилди. Бу ҳақда Daily Mail  хабар бермоқда.
Ер томон учаётган потенциал хавфли астероидлар ҳақида нималар маълум:
1. Астероид 2019 СЗ2
Космик стандартларга кўра, у жуда кичик: унинг ўлчами 21 дан 98 метргача бўлиши мумкин. Тош 20 900 км/соат тезликда учади. Олимларнинг фикрича, 25 ноябрь куни бу астероид Ердан 1,1 миллион км узоқликда бўлади.
2. Астероид 2013 ВХ4.
Потенциал хавфли астероид Аполлон гуруҳига киради, яъни у Ерга яқин астероиддир. Унинг ўлчами 44 дан 99 м гача.Коинот тошининг парвоз тезлиги 23600 км/соатни ташкил этади ва 4 декабрда у Ерга 1,9 млн км масофада яқинлашади.
3. 2001 йил ҚҚ142 астероиди
Ушбу космик объект ҳам Аполлон синфига тегишли. Ушбу тоифадаги жинслар кўпинча Ерга тушадиган метеоритларнинг манбалари ҳисобланади. Олимлар 2001 ҚҚ142 астероидининг кенглиги 347 м дан 1,5 км гача, бу эса уни потенциал хавфли деб ҳисобламоқда. У 23900 км/соат тезликда учади ва 2023 йил 6 декабрда Ерга 5,5 миллион км масофада яқинлашади.
4. Астероид 2008 ЭВ5
Бу астероид Атен синфига киради, унинг орбиталари Ер орбитасини ичкаридан кесиб ўтади. Унинг кенглиги тахминан 400 метрни ташкил қилади. У 19200 км/соат тезликда учади ва Рождестводан беш кун олдин, 20 декабрь куни Ерга 6,3 миллион км масофада яқинлашади.
5. Астероид 2020 Ё3
Бу самовий жисм олимлар томонидан 2020 йил 23 декабрда кашф этилган ва Аполлон гуруҳига киради. Астероиднинг аниқ ўлчами номаълум, бироқ ҳисоб-китобларга кўра, унинг баландлиги 31 дан 70 м гача.Бу йил 2020 Ё3 астероиди 23 декабрь куни Ердан тахминан 1,3 миллион км масофада 59 800 км/ тезликда учиб ўтади. ҳ.