Ўзбекистонда 2026 йилдан бошлаб корхоналарга дронлардан фойдаланиш, уларни импорт қилиш ва ишлаб чиқаришга расман рухсат берилади. 2026 йилги давлат дастурига оид президент фармонида шу ҳақида сўз боради. Ҳужжатга кўра, фуқаро авиацияси соҳасида учувчисиз учиш ускуналаридан фойдаланиш тартиби либераллаштирилади.
Фармонга асосан, компанияларга дронлар ва уларнинг эҳтиёт қисмларини республика ҳудудига олиб кириш ҳуқуқи берилади. Шунингдек, мамлакат ичида учувчисиз қурилмаларни ишлаб чиқариш, сотиш ва техник хизмат кўрсатиш имконияти яратилади. Барча жараёнлар лицензия ва тегишли сертификатлар асосида амалга оширилади.
Хавфсизликни таъминлаш мақсадида мамлакат ҳаво ҳудуди “яшил”, “сариқ” ва “қизил” зоналарга ажратилади. Бу орқали дронлар парвози аниқ тартибга солинади ва эҳтимолий хавфлар камайтирилади.
Парвозларни мониторинг қилиш учун ягона рақамли назорат тизими жорий этилади. Шу билан бирга, соҳада малакали мутахассислар тайёрлаш ва дронларни бошқариш бўйича махсус гувоҳномалар бериш тизими йўлга қўйилади.