O‘zbekiston elchixonasi Qozog‘iston TIVga nota yubordi
Avvalroq, Qozog‘istonda yuz bergan ommaviy tartibsizliklardan so‘ng 14 nafar O‘zbekiston fuqarosi hibsda qolayotgani haqida xabar bergan edik. Ushbu holat bo‘yicha Tashqi ishlar vazirligi ma’lumot berdi.
Qayd etilishicha, shu mazmundagi xabarlar Qozog‘istonning inson huquqlari bo‘yicha ombudsmani Elvira Azimovaga tayanib berilgan.
Ma’lum qilinishicha, ushbu xabarga oydinlik kiritish uchun O‘zbekistonning Nur-Sulton shahridagi elchixonasi Qozog‘iston Tashqi ishlar vazirligiga hibsga olingan O‘zbekiston fuqarolari, ular saqlanayotgan joylar, javobgarlikka tortilish sabablari to‘g‘risida to‘liq ma’lumot berish hamda O‘zbekistonning Qozog‘istondagi diplomatik vakolatxonalari xodimlari uchun konsullik uchrashuvini tashkil etishni so‘rab nota yuborgan.
“O‘zbekistonning Nur-Sulton shahridagi elchixonasi, shuningdek, Olmaota va Aqtau shaharlaridagi bosh konsulxonalari Qozog‘iston huquq-tartibot idoralarining joylardagi vakillari bilan doimiy aloqada bo‘lib turibdi”, – deyiladi xabarda.