O‘zbekiston musulmonlari idorasi Fatvo markazining milodiy 2026/hijriy 1447-yilgi Ramazon oyi uchun zakot nisobi, fitr sadaqasi va fidya miqdori bo‘yicha qarori qabul qilindi. Unga ko‘ra:
Zakot nisobi – O‘zbekiston musulmonlari idorasi Fatvo markazi bu yilgi Ramazon oyi uchun zakot nisobini ≈ 85 gramm 585 probali tillaning qiymatidan kelib chiqib 100 000 000  (yuz  million) so‘m deb belgiladi. Shunga ko‘ra, kamida 85 gramm tilla yoki 100 000 000  (yuz  million) so‘m pul mablag‘i yoki ushbu qiymatdagi tijorat moli bo‘lgan kishi, jami mablag‘ining qirqdan biri (2,5%)ni zakot niyatida kambag‘allarga berishi farzdir.
Fitr sadaqasining miqdori quyidagicha belgilandi:
≈ 2 kg bug‘doy yoki uning qiymati – 10 000 (o‘n ming) so‘m;
≈ 2 kg bug‘doy uni yoki uning qiymati – 12 000 (o‘n ikki ming) so‘m;
≈ 4 kg arpa yoki uning qiymati – 20 000 (yigirma ming) so‘m;
≈ 2 kg mayiz yoki uning qiymati – 110 000 (bir yuz o‘n ming) so‘m;
≈ 4 kg xurmo yoki uning qiymati – 200 000 (ikki yuz ming) so‘m deb belgilandi.
Har kim o‘z imkoniyatiga qarab ushbu besh mahsulotdan xohlagan biri yoki  uning qiymatini fitr sadaqasi niyatida kambag‘alga bersa kifoya qiladi. Fitr sadaqasini Ramazon oyi davomida hayit namozi o‘qilgunga qadar berish kerak bo‘ladi.
Bir kunlik fidya miqdori fitr sadaqasining miqdori bilan bir xil bo‘ladi. Shunday ekan, har kim o‘z imkoniyatiga qarab ushbu besh mahsulotdan xohlagan biri yoki uning qiymatini fidya niyatida beradi.