Apellyatsiya sudi Navalniyning hukmi ustidan berilgan shikoyatni rad etdi
Umumiy yurisdiksiyaning birinchi apellyatsiya sudi ekstremizm ishi bo‘yicha maxsus rejimli koloniyada 19 yilga ozodlikdan mahrum etilgan Aleksey Navalniyning hukmi ustidan berilgan apellyatsiyani rad etdi. Bu muxolifatchi maxsus rejimli koloniyaga o'tkazilishini anglatadi.
Shu bilan birga, sud hukm matniga jazo muddati va chorasiga ta'sir qilmaydigan bir qator kichik texnik o'zgartirishlar kiritdi.
Sud, shuningdek, Navalniy LIVE kanalining sobiq texnik direktori Daniel Xolodniyning (sakkiz yil umumiy rejimdagi koloniyada) hukmini ham o‘z kuchida qoldirdi.
Sud majlisi yopiq eshiklar ortida o‘tdi. Bunga Ichki ishlar vazirligining ochiq sud jarayoni bo‘lsa, ishtirokchilar xavf ostida bo‘lishi mumkinligi haqidagi xati asos qilib olingan.
Ma’lumot uchun, joriy yilning 4-avgust kuni Moskva shahar sudi Vladimir nomidagi qattiq tartibli koloniyadagi sud majlisida Putinning ashaddiy tanqidchilaridan biri, siyosatchi Aleksey Navalniyni ekstremizmni moliyalashtirishda aybdor deb topib, 19 yilga ozodlikdan mahrum qildi. Unga Rossiya Jinoyat kodeksining 282.3-moddasi 2-qismi, ekstremistik jamiyatni yaratish Jinoyat kodeksining 282.1-moddasi 3-qismi va ekstremizmga chaqirish Jinoyat kodeksining 280-moddasi 2-qismi bilan ayblov qo‘yilgan.
Navalniyning 19 yillik qamoq jazosi barcha jazolar, shu jumladan, avvalgi hukmlarda nazarda tutilgan, jazo muddati o‘talmagan jazolar yig‘indisidan kelib chiqib tayinlangan.
Navalniyning "ekstremizm" ishi bo'yicha sud jarayoni sir saqlandi. U joriy yilning 19-iyunida boshlandi va bor-yo'g'i bir oy davom etdi, barcha uchrashuvlar yopiq eshiklar ortida o'tkazildi.
Navalniy hozirda Vladimir viloyatidagi qattiq tartibli koloniyada jazoni o‘tamoqda. Ammo sud uning hukmi ustidan berilgan apellyatsiyani rad etdi.
Bu muxolifatchi maxsus rejimli koloniyaga o'tkazilishini anglatadi. Maxsus rejimli koloniyalar ozodlikdan mahrum qilishning eng og'ir sharoitlariga ega bo'lgan muassasalardir. Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksiga ko'ra, u yerga umrbod qamoq jazosiga hukm qilinganlar yoki "o'ta xavfli retsidivlar" yuboriladi – Navalniy ishi bo'yicha prokuratura ushbu ikkinchi nuqtaga tayanadi.