Birkin sumkasining hashamati nimada?
15:54 / 20.09.2024
1984-yilda Hermes dizayneri Jean-Louis Dumas va aktrisa Jane Birkin o‘rtasidagi tasodifiy uchrashuv Birkin sumkasining yaratilishiga sabab bo‘ldi. Samolyotda Dumas, Birkinning sumkasidan norozi ekanini ko‘rib, unga yanada amaliy va chiroyli sumka yaratishni taklif qiladi. Shu tarzda, moda tarixidagi eng hashamatli aksessuarlardan biri yaratildi.
Birkin sumkasi faqat charmning yuqori sifatli turlaridan qo‘lda tikiladi. Uning timsoh yoki toshbaqa terisidan tayyorlangan turlari hashamat va boylikning ramzi sifatida tanilgan. Narxlari esa odatda 10 000 dollardan oshadi va hatto million dollargacha yetishi mumkin.
Bugungi kunda Birkin sumkasi nafaqat qimmatbaho buyum, balki sarmoya sifatida ko‘riladi. Mashhurlar va biznes olamidagi ko‘plab odamlar bu sumkani moda olamidagi eng nufuzli aksessuarlardan biri sifatida qabul qiladilar. Birkin sumkasiga bo‘lgan talab yuqori. Hattoki, xaridorlar uni sotib olish uchun navbatda turadilar.