Britaniya tashqi ishlar vaziri Devid O‘zbekistonga keladi
Ma’lumotlarga ko‘ra, Britaniya tashqi ishlar vaziri Devid Kemeron Tojikiston, Qirg‘iziston, O‘zbekiston, Turkmaniston, Qozog‘iston va Mo‘g‘ulistonga safar qiladi. Bu haqda “Independent” xabar berdi.
Tashriflarda Britaniya bilan savdo, xavfsizlik va atrof-muhit bo‘yicha aloqalarni kengaytirish maqsadida muzokaralar o‘tkaziladi.
“U Markaziy Osiyo eng katta muammolarning markazida ekanidan ogohlantirib, uning “qiyinchilik bilan erishilgan suverenitetini” qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan qator chora-tadbirlarni e’lon qiladi”, — deb yozmoqda “Independent” nashri.
22-aprel kuni Britaniya diplomati Dushanbeda Tojikiston prezidenti Emomali Rahmon bilan uchrashgan va biznes, iqlim o‘zgarishi, terrorizmga qarshi kurash kabi muhim sohalarda hamkorlik qilish uchun “ko‘proq narsa qilishimiz mumkin”ligini aytgan.
“Mamlakatingizga tashrif buyurgan birinchi tashqi ishlar kotibi ekanimdan xursandman. Bu juda uzoq vaqt talab qilganidan afsusdaman. Biz Buyuk Britaniya va Markaziy Osiyoning barcha respublikalari o‘rtasidagi munosabatlarda Tojikistondan boshlab yangi davr boshlanganiga ishora qilmoqchimiz. Umuman olganda, biz hamkorlikni kengaytiraylik, birgalikda ko‘proq narsalarni qilaylik, deyish uchun keldik”, — degan Kemeron prezident Rahmonga.
Kemeron mintaqa bo‘ylab yetakchilar bilan muzokaralar chog‘ida “sanksiyalardan qochish, inson huquqlari va islohotlar bo‘yicha muhokamalarni olg‘a siljitishga” intiladi, dedi Tashqi ishlar vazirligi.
Kemeron Britaniya universitetlarida chet elliklarning o‘qishini qo‘llab-quvvatlovchi Chevening stipendiyalari uchun mablag‘ miqdorini ikki baravar oshiradi va kelgusi uch yil davomida mintaqa bo‘ylab rivojlanish uchun 50 million funt sterling ajratilishini e’lon qiladi.
Vazir, shuningdek, bir qator muhim obyektlar, jumladan, yoqilg‘i uchun Rossiyaga qaram bo‘lgan Tojikistondagi Nurek to‘g‘onidagi GES loyihasi va Qirg‘izistondagi kanallarni sug‘orish maydonchasi bilan tanishadi.
“Biz raqobatbardosh dunyoda yashayapmiz. Agar Britaniya manfaatlarini himoya qilmoqchi va ilgari surmoqchi bo‘lsangiz, raqobatlashishingiz kerak. Markaziy Osiyo biz duch kelayotgan eng katta muammolarning markazida joylashgan. Bu Buyuk Britaniya hamda mintaqa uchun uning kelajakdagi farovonligini oshirishda juda muhim”, — degan sayohat oldidan Lord Kemeron.