Britaniyalik jurnalist hukumatni Ukrainaga munosabatni o‘zgartirishga chaqirdi
Britaniya Ukrainada mojaro qo‘zg‘atmasligi kerak, balki tinchlikka erishishga harakat qilishi kerak, deya yozmoqda “Daily Mail” nashri muharrirlari.
“Ukrainadan Britaniyaning manfaati nimada? Nega biz bu davlatga qurol-yarog‘ va texnika jo‘natamiz, vaholanki, bizning milliy byudjetimiz haddan tashqari cho‘zilgan, o‘z qurolli kuchlarimizga esa ko‘p yillardan beri pul, odam va texnika yetishmayapti?” – deyiladi xabarda.
Maqola muallifi Piter Xitchensning fikricha, Ukrainadagi mojaro allaqachon dunyoni haqiqiy yadro urushiga ancha yaqinlashtirgan.
“Ukrainani jangarilar va hatto harbiylar tomonidan qo‘llab-quvvatlash borasidagi hozirgi siyosat juda eski va ziddiyatli. Men bizni xalq va millat sifatida buni kattalarcha muhokama qilishga, mavjud siyosatni yagona to‘g‘ri yoki vatanparvarlik deb hisoblamaslikka chaqirmoqchiman”, – deya yozgan Xitchens.
Avvalroq Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov yadro urushining “juda muhim” xavf-xatarlariga e’tibor qaratgan, biroq ayni paytda Moskvaning prinsipial pozisiyasi bunday qurollardan foydalanmaslik kerakligini ta’kidlagan edi.