Qozog‘istonda mamlakat nomini Qozoq Respublikasi deb o‘zgartirish talab qilinmoqda
Qozog‘istonning “Ak Jol” (“Nurli yo‘l”) demokratik partiyasi yetakchisi Azat Peruashev yana mamlakatning rasmiy nomini Qozoq Respublikasiga o‘zgartirish masalasini ko‘tarmoqda. Bu haqda ushbu siyosiy tashkilot matbuot xizmati xabar qildi.
Unga ko‘ra, partiya shtab a’zolari saylovoldi tashviqoti doirasida Aqtau (mamlakat g‘arbida) shahriga tashrif buyurib, uning aholisi bilan uchrashgan. Peruashev fuqarolarga Majilisdagi (parlament quyi palatasi) “Ak Jol” fraksiyasi deputatlari 2019-yilda Qozog‘iston Respublikasining rasmiy nomini joriy etish imkoniyatini ko‘rib chiqish tashabbusi bilan chiqqanini eslatgan. Partiyaning fikricha, “respublika uni yaratgan xalq nomi bilan atalishi kerak”.
"Keyin hukumat qoʻllab-quvvatlamadi, lekin bizning fikrimizcha, ertami-kechmi bunga kelamiz. Biz bu tarixiy adolat, deb hisoblaymiz", – deydi Peruashev.
Shuningdek, Peruashev davlat nomini o‘zgartirish taklifi partiyaning siyosiy dasturiga kiritilganini ta’kidladi. Uning aʼzolari Qozogʻiston nomi bilan bir qatorda tarixan haqiqiy nom Qozoq Respublikasini ham qoʻllashni maqsadga muvofiq deb hisoblaydi.
Qozog‘istonning amaldagi prezidenti, 2019-yilda Senatni (parlament yuqori palatasi) boshqargan Qosim Jomart To‘qayev, uning fikricha, davlat nomini o‘zgartirish uchun asos yo‘qligini aytdi.
“Mamlakat nomi Qozog‘iston Respublikasi bo‘lib qolishi kerak, o‘zgartirishdan foyda yo‘q, boshqa muammolar ko‘p”, – dedi u o‘shanda.
2014-yilda respublika nomini o‘zgartirish imkoniyatini o‘sha paytdagi mamlakat rahbari Nursulton Nazarboyev ham e’lon qilgan edi. U vaqt oʻtishi bilan mamlakat nomini “Qozoq eli”, “Qozoqlar mamlakati” degan maʼnoni anglatuvchi “Kazak Eli” deb oʻzgartirish imkoniyatini koʻrib chiqishni taklif qildi. Nazarboyevning qayd etishicha, bu Qozog‘istonga nomlari ham “stan” bilan tugaydigan boshqa Markaziy Osiyo davlatlaridan ajralib turish imkonini beradi.
Oʻz navbatida, To‘qayev 2022-yil iyun oyida “stan” qoʻshimchasidan xalos boʻlish uchun mamlakat nomini oʻzgartirish masalasini koʻtarishni notoʻgʻri deb bilishini aytdi. Prezident ushbu qoʻshimchaning Osiyo mamlakatlari uchun begona ekanligi haqidagi dalilni mantiqsiz deb atadi va Osiyo mintaqasiga Pokiston, Hindiston (qozoqchada – Undistan), Afgʻoniston va boshqa koʻplab davlatlar kirishini eslatib oʻtdi. Davlat rahbari, shuningdek, 30 yil davomida respublika ko‘plab xalqaro shartnomalar imzolaganini, mustaqil davlat – Qozog‘iston Respublikasi nomidan davlat chegaralari mustahkamlanganini ta’kidladi.