Rossiya kompaniyalari migrantlar taqchilligidan ommaviy shikoyat qilishmoqda
The Moscow Times’ning xabar berishicha, Rossiya kompaniyalarining yarmidan ko‘pi 53 foizi chet ellik ishchilar yetishmasligi haqida xabar berishgan, 46 foizi esa migrantlarni yollashning joriy hajmlaridan “u yoki bu darajada” qoniqishini ta’kidlagan.
Bu haqda “Kommersant” tomonidan o‘tkazilgan so‘rovnomada ma’lum qilindi.
Tadqiqotga ko‘ra, ishchilarga (53 foiz), quruvchilarga (35 foiz), xizmat ko‘rsatuvchilarga (25 foiz) va ishlab chiqarish xodimlariga (23 foiz) talab yuqoriligicha qolmoqda.
Shu bilan birga, Rossiya kompaniyalarida ko‘pincha MDH mamlakatlari xodimlari ishlaydi (48 foiz).
Shuningdek, Yevropa Ittifoqi va Osiyodan (Xitoy, KXDR, Vyetnam, Tailand, Kambodja va boshqalar) ishchi kuchi mavjud. Afrika mamlakatlari va Yaqin Sharq mamlakatlariga 10 foizdan to‘g‘ri keladi.
Rossiya sanoatchilar va tadbirkorlar ittifoqining shunga o‘xshash so‘rovida kompaniyalarning uchdan ikki qismi mehnat migrantlarini jalb qilishdagi qiyinchiliklar haqida ma’lum qildi.
Ularning 56 foizi mehnat bozorida zarur mutaxassislarning yo‘qligi, 38 foizi esa bo‘sh ish o‘rinlariga da’vogarlar rus tilidan imtihon topshira olmayotganini asosiy muammo deb atadi.
Deyarli har beshinchi kompaniya tomonidan ishga qabul qilish bo‘yicha cheklovlar yoki hudud darajasida migrantlarni ishga qabul qilishning to‘g‘ridan-to‘g‘ri taqiqlanishi haqida shikoyat qildi.
Qayd etilishicha, Rossiyaga ishchi kuchining migratsiya oqimi koronavirus pandemiyasi davrida qisqargan.
2023-yilda Rossiya mehnat bozorida chet ellik mehnat muhojirlari soni 3,5 millionga yaqin kishini tashkil etgan, bu 2019-yildagi pandemiyadan oldingi ko‘rsatkichdan deyarli 1 millionga kam.