Rossiya O‘zbekistonga gaz yetkazib berish hajmini oshirdi
2023-yil oktyabr oyida boshlangan Rossiya gazining O‘zbekistonga yetkazib berish hajmi hozir 5 milliard kub metrdan oshdi. Bu haqda Rossiya TIV matbuot kotibi Mariya Zaxarova xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, 2023-yilda Rossiya, Qozog‘iston va O‘zbekiston rahbarlari “Gazprom” va “UzGazTrade” o‘rtasidagi ikki yillik shartnoma asosida Rossiya tabiiy gazini Qozog‘iston orqali tranziti ta’minotini yo‘lga qo‘ygan.
“Bugungi kunda yetkazib berish hajmi 5 milliard kub metrdan oshdi.
Bundan tashqari, Rossiyaning “Gazprom” va “LUKOYL” kompaniyalari O‘zbekiston hududidagi gaz konlarini o‘zlashtirish bo‘yicha qator loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirmoqda. Gaz sohasida yoki energetika sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikni sekinlashtiradigan muammolar yo‘q.
Ikki tomonlama munosabatlarimizda energetika sohasidagi hamkorlik muhim o‘rin tutadi va mamlakatlarimiz tashqi ishlar vazirliklari yaqin aloqada bo‘lib, ushbu turdagi hamkorlikni zarur siyosiy va diplomatik yordam bilan ta’minlamoqda”, – dedi Zaxarova.