Rossiyada 200 dan ortiq muhojir ushlandi
Rossiyaning Krasnoyarsk shahrida Tergov qo‘mitasi va harbiy xizmatchilar tomonidan o‘tkazilgan reyd davomida O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikistondan 229 nafar muhojir qo‘lga olindi. Bu haqda Siberian Express nashri xabar berdi.
Unga ko‘ra, federal ma’lumotlar bazasiga kiritish uchun hibsga olinganlardan genomik ma’lumotlar yig‘ilgan. Reyd yirik chakana savdo tarmog‘ining tarqatish markazi, yog‘ochni qayta ishlash bazasi va ishlab chiqarish-logistika majmuasida bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumot uchun, 2025-yil fevralidan Ichki ishlar vazirligiga chet el fuqarolarini mustaqil ravishda chiqarib yuborish huquqini beruvchi qonun kuchga kiradi.
Avvalroq, Tojikiston Tashqi ishlar vazirligi rahbari Sirojiddin Muxriddin MDH davlatlarini Tojikiston fuqarolari, ayniqsa, migrantlar va talabalar huquqlarini poymol etayotganini tanqid qilgandi.