Rossiyada migrantlarning farzandlariga maktablarni pullik qilish taklif etildi
Rossiya davlat Dumasi Mehnat, ijtimoiy siyosat va faxriylar ishlari bo‘yicha qo‘mita rahbari Yaroslav Nilov migrant farzandlari uchun bepul ta’limni bekor qilish to‘g‘risidagi qonun loyihasini tavsiya qildi.
“Biz bu xayriya davrini tugatishni taklif qilamiz, chet ellik bolalar Rossiya byudjeti va soliq to‘lovchilarimiz hisobidan ta’lim olmasligi kerak. Ular uchun ta’lim nafaqat bepul, balki ular bizga begona sub madaniyatni, o‘z qoidalarini ham o‘rnatmoqda.
Marhamat, xorijlik ota-onalar farzandlarini ta’lim muassasalarimizga tijorat asosida joylashtirsin. O‘zimizning rus bolalari chet ellik ishchilar farzandlarining haddan tashqari ko‘pligidan aziyat chekmasin”, – deya fikrlarini bildirgan.
Loyiha tarafdorlarining fikriga ko‘ra, maktablarda migrant bolalarining ko‘payishi, o‘qish sifatining pasayishiga sabab bo‘ladi.
Chunki migrantlarning bolalari rus tilini yaxshi bilmaydi. Ular uchun alohida darslar tashkil qilish, ortiqcha xarajat va o‘qituvchilar uchun qo‘shimcha maosh talab etadi.