Ukrainada prezidentlik saylovlari o‘tkazilishi mumkin
AQSh prezidenti Donald Trampning maxsus vakili – Moskva va Vashington o‘rtasida Ukraina bo‘yicha muzokaralar olib borayotgan diplomat Stiv Uitkoff Ukrainada prezidentlik saylovlari o‘tkazilishi to‘g‘risida ma’lum qildi.
“Ular (saylovlar) bo‘ladi. Ukraina rahbariyati bunga rozi bo‘ldi. Ukrainada saylovlar bo‘lib o‘tadi”, – degan Uitkoff.
Shuningdek, u Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy va uning idorasi rahbari Andrey Yermak Ukraina NATOga a’zo bo‘la olmasligini deyarli tan olganligini aytib o‘tgan. Ukrainaning NATOga qo‘shilishdan voz kechishi Rossiyaning asosiy talablaridan biri sanaladi.
Uitkoffning aytishicha, shunga qaramay, Ukrainaga NATOning 5-moddasiga o‘xshash xavfsizlik kafolatlarini taqdim etish masalasi muhokamada qolmoqda. Mazkur modda bo‘yicha ittifoqqa a’zo davlatga qilingan hujum NATOning barcha a’zolariga qilingan hujum sifatida baholanadi.
Bundan tashqari, Uitkoff muzokaralar doirasida Qora dengizda o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuv ham muhokama qilinayotganini ma’lum qilgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, muhim maqsad – 30 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish va bu vaqt ichida doimiy sulh yuzasidan muzokaralar olib borish. Bundan tashqari, u AQSh ma’muriyati Ukraina uchun adolatli kelishuvga erishish tarafdori ekanini, biroq uchinchi jahon urushi boshlanishiga yo‘l qo‘ymasligini qo‘shimcha qilgan.
Uitkoff, shuningdek, Rossiyaning Yevropaga hujum qilish rejasi yo‘qligiga to‘liq ishonishini aytgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, AQSh va Rossiya rahbarlari o‘rtasidagi uchrashuv yaqin bir necha oy ichida bo‘lib o‘tadi.