Кўриш тестлари аутизмни аниқлашга ёрдам беради
Ватерлоо университети қошидаги Оптометрия ва кўриш фанлари мактаби олимлари аутизмга ташхис қўйишнинг янги усулини кашф этдилар. Тадқиқотчилар қўл-кўзни мувофиқлаштириш бўйича махсус тестлар ҳар икки жинсдаги болаларда аутизмни аниқлаши мумкинлигини аниқладилар.
Аутизм спектрининг бузилиши (АСД) - бу ижтимоий ўзаро муносабатлардаги бузилишлар билан тавсифланган руҳий касалликлар гуруҳи. АСД ҳиссий ва хулқ-атворнинг воқеликдан ажралиши, ўзини ўзи қабул қилиш ёки аксинча, ҳаддан ташқари хушмуомалалик ва очиқлик билан ҳиссий ва коммуникатив масофани йўқотиш билан намоён бўлади.
Тадқиқотда 9 ёшдан 10 ёшгача бўлган 400 нафар бола иштирок этди. Ватерлоу университети қошидаги Оптометрия ва визуал фанлар мактабининг илмий ходими Эндрю Силванинг таъкидлашича, АСД билан оғриган қизлар обектларни яхшироқ таний олишади, лекин қўл-кўзни мувофиқлаштириш тестларида ёмон натижаларга эришадилар. Ўғил болалар тестларнинг иккала турида ҳам паст натижаларни кўрсатдилар.
Тадқиқотчиларнинг таъкидлашича, бундай тестлардан фойдаланиш муҳим аҳамиятга эга, чунки визуал ишлов бериш тизимидаги фарқлар қизларга ўз атрофини, оғзаки бўлмаган мулоқот белгиларини ва юзларини яхшироқ таниб олиш имконини беради. Шу сабабли, қизларда АСД аниқланмаган.