Қозоғистон Жиноят кодексига келин ўғирлаш моддаси киритилади
Қозоғистонда Жиноят кодексига “Одамни турмуш қуриш мақсадида ўғирлаш” моддасини киритиш таклиф қилинмоқда. Бу ҳақда Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил Омбудсман матбуот хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, Бош прокуратура Омбудсман ташаббусини қўллаб-қувватлаган.
“Ҳозирда жиноят қонунчилигига бир қатор ўзгартишлар киритиш, хусусан, Жиноят кодексининг 125-моддаси “Одам ўғирлаш” бандига алоҳида модда киритиш ва жиноятчини жиноий жавобгарликдан озод этишни назарда тутувчи бандни олиб ташлаш масаласи кўриб чиқилмоқда. Умид қиламизки, бу профилактик самара беради ва аёлларга нисбатан жиноятлар даражасини пасайтиради”, –  дейилади хабарда.
2019 йилдан ҳозирги кунга қадар одам ўғирлаш билан боғлиқ 214 та жиноий ҳуқуқбузарлик қайд этилган, дейилади пресс-релизда.
Бироқ Жиноят кодексида бундай жиноятлар таркиби кўрсатилмагани боис, қизларни турмушга бериш мақсадида ўғирлаш бўйича аниқ статистик маълумотлар йўқ.
"Мамлакатимизда, айниқса, жанубий вилоятларда қизларни ўғирлаб турмушга бериш амалиёти кенг тарқалган. Миллий урф-одатларимизни бошқармаётганимиз вазиятни янада оғирлаштирмоқда. Ёшлар бу оғир жиноят, қўпол қоидабузарлик эканлигини тушуниб етмаяпти. Бу эркинлик ҳуқуқи ва инсон шахсиятига тажовуз, – дея қўшимча қилди Омбудсман вакиллари.
Охирги икки ярим йил ичида Қозоғистонда босқинчилар 300 дан ортиқ кишининг ўлимига сабаб бўлди. Соғликка оғир шикаст етказиш бўйича 913 та, соғликка ўртача оғирликдаги зарар етказиш бўйича 837 та ҳолат қайд этилган.