Тирноқларни ёрқин ва узун бўлиши учун 7 усул
Юмшоқ ва мўрт тирноқлар катта муаммо бўлиши мумкин. Уларни ўстиришга қанча уринилмасин, тўғри парвариш қилинмаса, синади.
Биз биламизки, кучли ва соғлом тирноқлар муҳим. Шунинг учун биз уларни ҳар қачонгидан ҳам яхшироқ қилиш бўйича 7 та маслаҳатни жамладик.
1. Аёллар орасида кенг тарқалган нотўғри тушунча бор. Бўёқлар тирноқлар учун ҳимоя қатлами яратади. Аммо тадқиқот бу даъвони рад этган. Дерматологларнинг таъкидлашича, тирноқларни узоқ вақт давомида бўяшдан кейин лак таркибидаги кимёвий моддалар тирноққа сингиб кетиши ва ранги ўзгариши, бўлиниши ва парваришига салбий таъсир қилиши мумкин.
2. Тирноқларимизни тез-тез кесмасак, шикастланиб, синиши мумкин. Бироқ, тирноқларни парвариш қилиш воситаларини танлашда тўғри танлов қилиш муҳимдир. Қайчилар тирноқ учун мақбул эмас. Чунки улар ёриқлар ва бўлинишларга олиб келиши мумкин. Бунинг махсус тирноқ кескичлардан фойдаланинг.
3. Идишларни махсус қўлқоплар кийган ҳолда амалга оширинг. Ювиш воситалари зарарли кимёвий моддалар аралашмасига эга бўлгани боис тирноқларни заифлаштиради.
4. Тирноқ ўсиши ва мустаҳкамлиги учун энг муҳим витаминлардан бири гуручда мавжуд бўлган Б витаминидир. Шундай қилиб, ҳафтада бир неча марта гуруч истеъмол қилиш тирноқларни мустаҳкамлашга ёрдам беради.
5. Тирноқларни парвариш қилиш коллекциянгизда вазелин бўлиши шарт. Ундан ҳар куни фойдаланиш мўрт тирноқларни мустаҳкамлаш ва ҳимоя қатламини яратиш орқали ёрдам беради.
6. C витаминига бой озиқ-овқатлар умумий саломатлик ва тирноқ, соч ўсиши учун жуда муҳимдир. Тирноқларнинг тезроқ ўсиши учун уларни ҳар куни 10 дақиқа апельсин шарбатига ботириб кўринг.