Investitsiya dasturlarini hokimlarning oʻzi “mahallabay” tamoyili asosida ishlab chiqadi — Prezident
Kelgusi yilda Davlat investitsiya dasturi doirasida 18,5 trillion soʻmlik loyihalar amalga oshiriladi.
Bu haqda bugun Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida hududlarda kambagʻallikni qisqartirish va bandlikni taʼminlash borasida 2022-yilda amalga oshiriladigan dasturlar hamda hokim yordamchilari faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari yuzasidan oʻtkazilgan videoselektor yigʻilishida soʻz bordi
“Bundan buyon investitsiya dasturlarini hokimlarning oʻzi “mahallabay” tamoyili asosida ishlab chiqadi. Yaʼni, dastur vazirlikda emas, balki mahalladan boshlab shakllanadi.
Shu bilan birga, tarmoq va hududiy investitsiya dasturlari doirasida 22 milliard dollarlik 9 mingta loyiha amalga oshirilishi va 305 mingta yangi ish oʻrni yaratilishi belgilangan.
Misol uchun, hududlardagi maxsus iqtisodiy zonalarning tashqi muhandislik infratuzilmasini rivojlantirish uchun keyingi yilda byudjetdan 2 trillion soʻm mablagʻ yoʻnaltiriladi”, — dedi davlatimiz rahbari.